Koçluk

YAŞAM KOÇLUĞU

Kendini bilmeyenin başkalarını bilmesine, kendisinin farkında olmayanın başkalarını fark etmesine, kendisi mutlu olmayanın başkalarının mutluluğuna katkıda bulunmasına imkân yoktur. Zaten koçluk ve özellikle de “Yaşam Koçluğu” kendimizi bilmek, kendimiz olmak, nerede bulunduğumuzu fark etmek, nereye gitmek istediğimizi keşfetmek, yola çıkmak ve hedefimize ulaşmakla ilgilidir.

Bu anlamda Yaşam Koçluğu; Hayat Çarkımızın nasıl döndüğünü, Temsil Sistemlerimizi, Değerlerimizi, Kişilik Rengimizi; Güçlü ve Zayıf Yanlarımızı, Tehdit ve Fırsatlarımızı bilmemizi sağlar. Bize nerede durduğumuzu, kim olduğumuzu, bulunduğumuz noktayı gösterir. Yani kendi kendimizi bulmamızı, fark etmemizi ve böylece bilinçaltımızdaki kalıplarla yüzleşmemizi kolaylaştırır.

Sonra gitmek istediğimiz yere, hedefimize, hayallerimize ulaşmak üzere ne yapmamız gerektiğini düşünmemiz, bu konuda bir eylem planı oluşturmamız, bunun zamanını belirlememiz kolaylaşır. Geriye yola çıkmak kalmıştır artık. Bu, ahenkli ve çok özel bir yol arkadaşlığıdır zaten…

Yaşam Koçluğu ile biz, Kendi Kendimize Koçluk yapmayı öğreniriz. Birlikte yapacağımız anlamlı ve ahenkli yolculuk ile bu konuda en önemli adım olan ilk adımı atıp yola çıkmış oluruz. Yaşam Koçu, bu yolculukta sizin yol arkadaşınız, benim deyimimle “Yoldaşınız” olur. Yorum yapmaz, yargılamaz, nasihat etmez, sürekli direksiyona elini atarak sizi şaşırtmaz ve çeşitli kazalara sebep olmaz. Sizinle beraber yolu gözler, sizi dikkatle dinler, sorular sorarak farkındalıklarınızı artırır.

Yaşam Koçluğu, sahip olduklarınız ve kendi potansiyeliniz ile belki daha minimalist ama kesinlikle daha mutlu ve huzurlu yaşamanızı kolaylaştırır. Bu süreci destekler. Maddeden arınıp zihin, beden ve ruh bütünlüğüne ulaşmanıza katkı sunar.

Biz; bulunduğunuz yerden, gitmek istediğiniz yere doğru yapmayı düşündüğünüz yolculukta yanınızdaki koltukta oturan yol arkadaşınız, yol eşlikçiniz, yoldaşınız olarak huzur, mutluluk ve başarınızı hissetmekle mutlu olacağız.

Buyurun, sizi bekliyoruz…

>> RANDEVU ALABİLİRSİNİZ <<

 

KİŞİSEL GELİŞİM ve MOTİVASYON KOÇLUĞU

NEREDE olduğunuzu biliyorsanız, NEREYE gitmek istediğinizin farkındaysanız; bulunduğunuz yerden olmak istediğiniz yere NASIL gidebileceğinizi bulabilmeniz için gerekli olan şey BİLİNÇLİ FARKINDALIK düzeyine ulaşmanızdır. Bunun için NELER yapabileceğinizi ve BAŞKA NELER yapabileceğinizi kendinize sorabilmeniz gerekir.

İşte KİŞİSEL GELİŞİM dediğimiz sürecin özeti, tılsımı, anahtarı budur…

Sahip olduklarınızı, kaynaklarınızı, güçlü yanlarınızı, avantajlarınızı bilirseniz bunlara sahip çıkarsınız. Bunu başarabilmekle ilgili yapılan çalışmalara ve uygulamalara Kişisel Gelişim diyoruz kısaca. Bu konuda yüzlerce kitap yazılıyor, binlerce içerik üretiliyor, çeşitli yöntemler deneniyor, fikir ve öneriler ortaya atılıyor ve arayış içerisinde olan insanlara dokunulmaya çalışılıyor.

Değiştiğinde sizi kendinize daha iyi hissettirecek DEĞİŞKENLER üzerinde durmak, bunun için adım atmak, harekete geçmek; bunu istemek, başarabileceğine inanmak ve başlamak bu sürecin en önemli başlıkları. Bütün bunlar için gerekli olan da MOTİVASYON elbette… Yani Kişisel Gelişim anlamında harekete geçebilmeniz motivasyonunuza bağlı. Sizi bu hususta motive edecek, haz ve mutluluk duyabileceğiniz duygu ve düşünce bütünlüğü şart.

Kişisel Gelişim ve Motivasyon Koçluğu çalışmalarına biz bu perspektiften yaklaşıyor ve arzu eden bireylere, kurum ve kuruluşlara, yöneticilere, çalışanlara KOÇLUK yaparak yol arkadaşı, yol eşlikçisi, yoldaş oluyoruz.

Biz sizi dinlemeye, değişimi başlatabilmeniz için size yol arkadaşlığı yapmaya, koçunuz olarak kişisel gelişiminizi desteklemeye hazırız…

Buyurun, sizi de bekliyoruz…

>> RANDEVU ALABİLİRSİNİZ <<

 

İLETİŞİM KOÇLUĞU

Uçakta yanımda oturan birisi mesleğimi sorduğunda ben “İletişim direktörüyüm.” demiş ve hemen ağzımın payını almıştım: “Haa! Telefoncusunuz demek!” demişti soruyu soran adam ve hemen GSM operatörlerinin ismini sıralamıştı. Haklıydı da! Çünkü onun “iletişime” yüklediği anlam buydu.

Özünde bir anlam paylaşımı olan iletişime hepimiz kendi adımıza çeşitli isimler vererek farklı anlamlar yükleyebiliyoruz. Bu bakımdan biz kendimizi ne zannedersek zannedelim ancak iletişimimiz kadarız.

Hani meşhur bir yaklaşım var ya: “Sizin anlattığınız, karşınızdakinin anladığı kadardır.” diye. Doğru ama eksik bir tanımlama bu. Şöyle dense sanki daha güzel olacak gibi: “Karşınızdakinin anlayabileceği şekilde, anlayabileceği dilden anlatın ne anlatacaksanız!”

Çağımızın insan ilişkileri kapsamında en önemli sorun anlaşılamamak, eksik ya da yanlış anlaşılmaktır, diyebiliriz. İş ortamında, aile arasında, ebeveyn – çocuk ilişkilerinde, öğretmen – öğrenci diyaloglarında, eşlerin veya sevgililerin, arkadaşların münasebetlerinde; siyasette, medyada, toplumsal atraksiyonlarda ve daha pek çok alanda bu gerçek karşımıza sürekli çıkar. İşte bu, her anlamda iletişimin konusudur.

Sözsüz iletişimin, kullandığımız kelimelerden çok daha etkili olduğunu bilmediğimiz için sürekli olarak kavramlara yükleniyor ve mütemadiyen anlaşılamamaktan veya yanlış anlaşılmaktan şikâyet ediyoruz. Beden dilinden haberimiz bile yok. Çoğumuz susmanın ve etkin dinlemenin ciddi ve etkili bir iletişim şekli olduğunu bilmiyoruz.

Bunları göz önüne alarak; iletişimde başarılı olmak için temsil sistemlerini, iletişimin zamanını, mekânını, insanını, türlerini ve uygulama biçimlerini, kelimelerin büyüsünü, susmayı, beden dilini ve daha birçok detayı öğrenmemiz gerektiğini unutmamalıyız. Anlam paylaşımı için kaynağı, iletiyi ve hedefi tanıyarak iletişime geçmemiz gerektiğini bilmeliyiz. Bütün bunları ve daha fazlasını İletişim Koçluğu uygulamaları ile gerçekleştirebiliriz.

İletişim Koçunuzun yol arkadaşlığı ile anlaşılabilir olduğunuzu fark edecek ve “doğru anlaşılabilmenin” mümkün olduğunu göreceksiniz. İletişim uygulama ve tekniklerini içselleştirerek evde, işte, okulda, katıldığınız çeşitli ortamlarda kendinizi daha rahat hissedip başarılı olacaksınız.

Buyurun, sizi bekliyoruz…

>> RANDEVU ALABİLİRSİNİZ <<

 

YÖNETİCİ KOÇLUĞU

Hepimizin bildiği bir atasözü vardır:

At, sahibine göre kişner!

Biz de bu atasözünden yola çıkarak diyoruz ki:

Söyle bana yöneticini, söyleyeyim sana ne olduğunu ya da ne olacağını…

Günümüzde asıl başarıyı ve sürdürülebilirliği; iyi yöneticilik, liderlik ve lider yöneticilik vasıfları ile öne çıkan kişilerin başında oldukları ekipler, topluluklar, kurum ve kuruluşlar ortaya koyuyor. Şirketini, kurumunu, topluluğunu bu vasıflarla yöneten kişiler; çalışanlarını motive etmek, ahenkli iş ortamları meydana getirmek, verimlilik ve hedeflerini gerçekleştirmek gibi konularda kalıcı başarılara imza atabiliyor.

Bu gelişme; iş dünyası, topluluklar, kamu yönetimi ve benzer bütün alanlarda artık kaçınılmaz bir durumdur. Değişen ve dönüşen çalışma dünyasında “yöneticilik” yapmaya çalışan “lider yöneticiler” için vizyon oluşturmak, kendini sürekli yenilemek ve geliştirmek, rol model olmak, ekibini başarı ile yönetmek, verimliliği artırmak; bunu ahenkli ve uyumlu iş ortamları ile sağlamak ve buna benzer daha pek çok ihtiyaç ortaya çıktı.

Tüm bunların çerçevesinde yöneticilerden beklentilerin çoğalması ve değişimi ile birlikte yönetici koçluğuna duyulan ihtiyaç da artış gösteriyor. İş dünyasına ilişkin bilgi ve birikimin yanı sıra enerjik, pozitif, dinamik, empatik, koçluk bilgisi ve metodolojisine hâkim olan yönetici koçlarına duyulan gereksinim her geçen gün daha da artıyor. Yönetici Koçluğu bütün bu ihtiyaçların karşılanmasında gerekli ve özel bir yol arkadaşlığı olarak varlığını kabul ettiriyor.

İyi yöneticilik, liderlik ve lider yöneticilik kavramlarını içselleştirerek gerçekleştirmek, eki ile birlikte mutlu ve başarılı olmak, çalışma ortamını uyum, ahenk ve denge unsurları ile mükemmelleştirmek isteyen bütün yöneticiler; ihtiyaç duyduğunuz yol arkadaşınız (Yönetici Koçunuz) olarak biz hazırız…

Buyurun, sizi bekliyoruz…

>> RANDEVU ALABİLİRSİNİZ <<

 

AİLE ve İLİŞKİ KOÇLUĞU

Aile, toplumumuzun en temel dinamiği… Kökleri çok derinde olan, gelenekselliğini hala pek çok açıdan sürdürebilen bir yapısı var ailemizin. Kırsaldan şehre, varoşlardan merkeze doğru farklılıklar ve çeşitlilikler gösteren bu aile yapısı günümüzde çeşitli sıkıntılar yaşıyor. Bu sıkıntıların temelinde ise iletişim ve ilişkiler yatıyor. Bu da anlaşılamamak, eksik ya da yanlış anlaşılmak kavramları ile en önemli “şikâyet” olarak hep karşımıza çıkıyor.

Birbiri ile iletişim içerisinde önemli bir birlikteliği sürdürmek durumunda olan çiftlerin ilişkisi oldukça geniş ve kapsamlı hususları da beraberinde taşıyor. İş, kariyer, başarı, ev, araba, çocuk, çocukların eğitimi, çevre, arkadaş ve akrabalık durumları bunlardan bazıları… Hayata bakış, olayları değerlendirme, gelişmelere gösterilen farklı refleksler, çocuklarla olan bağ ve kurulan diyalog çatışmaları gibi unsurları da bu çerçevede sayabiliriz.

Meta Programları, Temsil Sistemleri, Beden Dilleri, Kişilik Renkleri ve daha birçok refleksleri birbirinden farklı olabilen çiftlerin; bütün bu farklılıklarla İDEAL UYUM’u yakalamaları her zaman kolay olmuyor. Bu nedenle aile içi (ilişki içi) çeşitli anlaşmazlıklar, uzlaşmazlıklar hatta çatışmalar çıkabiliyor. Bu sadece evli olan eşlerle ya da “aile” için geçerli değil elbette. İş, okul, spor gibi alan arkadaşlıklarında, sevgililer arasındaki ilişkilerde de benzer sorunlara her zaman rastlanabiliyor.

Ailesine veya sorun yaşadığı kişilere yakınlıklarına göre herkesin yaklaşımı, tepkisi, eleştirisi ya da problemi çözme girişimi farklı olabiliyor. Oysa bu durumda; aile ve ilişkiler alanındaki sıkıntıları, anlaşmazlıkları, çatışmaları çözebilmek için muhatapların hepsine objektif yaklaşabilecek, onları yargısız ve sorgusuz dinleyebilecek, çeşitli uygulama ve örneklerle çözümü gösterebilecek farklı birine ihtiyaç var. İşte biz bu “birine” Aile ve İlişki Koçu diyoruz.

Aile ve İlişki Koçu; sorun yaşayan aile bireyleri, arkadaşlar, çiftler arasındaki iletişimin kalitesini artırarak ilişkilerinde var olan sıkıntının azalmasına, çatışmaların üstesinden gelmelerini kolaylaştırmaya destek olur. Aile bireyleri (ya da sorun yaşayan çocuklar, gençler, arkadaşlar, sevgililer) arasındaki anlayış ve iş birliğini artırarak problemlerine çözüm üretmelerini kolaylaştırır.

Ailenizde, ilişkinizde, arkadaşlığınızda çeşitli sorunlar yaşıyorsanız biz yol arkadaşınız, yoldaşınız, Aile ve İlişki Koçunuz olarak buradayız…

Buyurun, sizi bekliyoruz…

>> RANDEVU ALABİLİRSİNİZ <<

Yukarı Çık